SzachMistrz – rozwijam swój szachowy talent!

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że gra w szachy nie jest prosta jednak my wiemy jak skutecznie nauczyć Twoje dziecko. Chętnie odkryjemy szachowy talent u Twojego dziecka. Po sukcesie serialu „Gambit królowej” w 2020 roku bardzo wzrosła liczba sprzedawanych egzemplarzy gier. Kupiliśmy kilka i do współpracy zaprosiliśmy licencjonowanego instruktora szachów. Dlaczego? Ponieważ bardzo zależy nam na matematycznej edukacji dzieci, a zaletą szachów jest duży wpływ na rozwój intelektualny. Gra w szachy wymaga wymyślania i zmieniania strategii, ciągłego podejmowania decyzji w odpowiedzi na ruch przeciwnika. Poprzez naukę gry w szachy dzieci rozwieją umiejętności obserwowania, przezorności, czy zapobiegliwości.
Zapraszamy!

 

Jak wyglądają zajęcia

Zajęcia polegają na rozstawieniu bierek szachowych na planszy przez dzieci.

Każdy siada naprzeciwko swojego przeciwnika i zaczyna toczyć pojedynek między sobą, jeśli jest powyżej 8 osób. Podpowiadam dzieciom, wskazuję im drogę jak poruszyć się na szachownicy żeby pojawiło się na niej jak najwięcej motywów szachowych, które skłoniłyby je do myślenia.

Gram partię symultaniczne z dziećmi, jeśli jest ich w sali mniej niż 7 osób. Umożliwia mi to na podejście indywidualne do każdego z przedszkolaków. Podczas tego rozwiązania pokazuję, uczę ich podstawowych zasad gry (początek, zakończenie partii).

Kiedy pojawi się u jakiegoś dziecka Mat to zapraszam wszystkich wokół do szachownicy w celu sprawdzenia. Dzieci wtedy odpowiadają na pytania Trenera, następnie wracają do gry.

Jeżeli dzieci nie znają podstawowych ruchów, typu jak się rusza goniec albo hetman itp. wtedy dziele je na drużyny i na szachownicy demonstracyjnej ustawiam piony w taki sposób aby figura mogła je zjeść. Za każdy dobrze zbity pionek rozdaje drużynom punkty.

Dla osób 15+ to głównie turnieje, maty w 3,4,5… ruchów, debiuty, końcówki, symultana z trenerem, analiza partii arcymistrzów i ich własnych.

Co Twoje dziecko wyniesie z kursu

  • Nabierze pewności siebie – będzie wiedziało, że zawsze sobie poradzi!
  • Pobudzi swoją ciekawość oraz rozwinie umiejętność dedukcji, przewidywania.
  • Nauczy się nieschematycznego myślenia i odkryje własną wewnętrzną logikę.
  • Rozpocznie przygodę z szachami w formie dobrej zabawy.
  • Przekona się, że szachy nie są zwykłą grą.
  • Zdobyte umiejętności pozwolą mu na odkrycie kolejnych.
  • Będzie wiedzieć co oznacza „Szach mat” i z jakiego języka się wywodzi.

Tomasz Witek – licencjonowany instruktor szachów

Swój zapał do królewskiej gry odkrył kiedy miał 6 lat i teraz sam uczy innych. Uczestniczył w wielu turniejach szachowych w Polsce i zagranicą. Brał udział w 7 finałach Indywidualnych Mistrzostw Polski. W 2005 roku zajął w nich 4. miejsce a w latach 2006 i 2008 5. lokatę. Był również 17. w Europie. Chce zarazić swoich uczniów taką samą pasją jaką miał podczas trwania kariery, ponieważ dzięki szachom jego życie jest pełne niesamowitych przygód.

Informacje o kursie

Wiek uczestników: 4-18 lat

Kurs trwa od października do czerwca (26 spotkań, raz w tygodniu). Sprawdź kalendarium→

Terminy zajęć i zapisy: formularz zgłoszeniowy→

Informacje o płatnościach: cennik→